POdrobnější zadání případu
Petr Hloučela byl mladý muž, měl 24 let a studoval poslední ročník právnické fakulty. Petr měl diagnostikovanou bipolární poruchu, pro kterou se léčil od svých 19 let a několikrát byl hospitalizován v psychiatrické nemocnici, naposledy po pokusu o sebevraždu. Poslední ataka nemoci se projevila v souvislosti se stresem ze státnic. Petr nejdříve velmi intenzivně studoval, málo spal a vysadil léky, pak ho spolubydlící našli stát v okně bytu v pátém patře, ze kterého chtěl skočit. Spolubydlící přivolali záchrannou službu. Petr neskočil a byl převezen do psychiatrické nemocnice. První tři týdny strávil na uzavřeném oddělení, pak byl přeložen na otevřené oddělení s volným přístupem do areálu nemocnice.
Petrovi byly nabídnuty dvě varianty léčby - buďto farmakoterapie stávajícími farmaky, které dříve vysadil, nebo léčba silnějšími léky případně podpořená elektrokonvulzivní terapií. Druhá varianta poskytovala větší šanci na trvalejší stabilizaci nemoci, ale přinejmenším v prvních měsících léčby by byla spojena s výraznými nežádoucími účinky. Petr se rozhodl pro první variantu, protože se co nejdříve chtěl vrátit ke studiu. Petr v nemocnici podepsal antisuicidální kontrakt, v němž se zavázal, že se po dobu léčby nepokusí zabít. Rodiče Petra napsali nemocnici dopis, že pro svého syna požadují intenzivnější léčbu.
Dva týdny po přeložení na otevřené oddělení Petra v nemocnici nenašli po skončení odpoledních vycházek. Naposledy byl podle zdravotníků v nemocnici při odpoledním podávání léků, ale spolupacienti si tím nejsou jistí. Nejdříve zdravotníci prohledali celý areál nemocnice, a když Petra nenašli, kontaktovali policii. O dva dny později našli Petra oběšeného v lese vzdáleném asi 10 km od psychiatrické nemocnice. V dopise na rozloučenou Petr mimo jiné uvádí, že nevěří, že by mu psychiatrie mohla pomoci. Dopis Petr poslal na e-mail svého ošetřujícího psychologa v nemocnici, ten si ho ale přečetl až po příchodu do práce, tedy v době, kdy byl Petr již více než den nezvěstný.
Rodiče Petra jsou přesvědčeni, že nemocnice selhala v ochraně jejich syna. Podaří se jim domoci se závěru o odpovědnosti nemocnice alespoň v rámci civilního řízení? Kromě konstatování pochybení nemocnice a její omluvu rodiče Petra usilují také o přiměřenou kompenzaci nemajetkové újmy.